Czym są etykiety samoprzylepne?

Etykiety są stosowane niemal powszechnie, od domu do szkoły i od handlu detalicznego do produkcji produktów i wielkiego przemysłu, ludzie i firmy na całym świecie korzystają z etykiet samoprzylepnych każdego dnia. Ale czym są etykiety samoprzylepne i w jaki sposób różne rodzaje produktów pomagają zoptymalizować wydajność w zależności od branży i środowiska, w którym są przeznaczone? 

Konstrukcja etykiety składa się z trzech głównych elementów, przy czym materiały wybrane dla każdego z nich są starannie dobrane, aby zapewnić, że działają najlepiej w branży, do której są przeznaczone i zapewniają maksymalną wydajność w każdym środowisku.  

Trzy składniki etykiet samoprzylepnych to materiały podkładowe, materiały wierzchnie i kleje. Tutaj przyjrzymy się każdemu z nich, ich funkcjonalności, możliwościom w zakresie materiałów dostępnych w ramach Fine Cut dla każdego komponentu oraz miejscu, w którym każdy rodzaj etykiety działa najlepiej.  

Klej etykietowy

W rozumieniu laika, klej do etykiet jest klejem, który zapewni przyczepność etykiet do wymaganej powierzchni. Istnieje wiele różnych rodzajów klejów do etykiet, które dzielą się na dwie główne kategorie, a wyboru miejsca ich użycia dokonuje się w zależności od przeznaczenia etykiety. Najczęściej stosowane kleje są trwałe, gdzie etykieta nie jest przeznaczona do przenoszenia po kontakcie, ale istnieją również inne rodzaje etykiet, które obejmują:  

 • Możliwość zdzierania i ultra-odklejania, które można usunąć dzięki zastosowaniu słabszych klejów 
 • Kleje mrożące, stosowane w temperaturach, w których normalne kleje są nieskuteczne 
 • Morskie, stosowane w znakowaniu chemikaliów, odporne na zanurzenie w wodzie 
 • Zabezpieczenia, w przypadku gdy na etykietach stosowana jest technologia informująca o wszelkich możliwych manipulacjach.  

Dokonanie właściwego wyboru, jeśli chodzi o wiele różnych rodzajów kleju dostępnego jako klej do etykiet, jest ważne, jeśli produkt ma służyć swojemu przeznaczeniu. Głównymi rodzajami kleju są: 

 • Na bazie wody - Dostępne zarówno w formie trwałej, jak i zdzieralnej, kleje te są najbardziej powszechne, i są idealne w suchych warunkach, ale mogą nieco zawieść, jeśli są one narażone na wilgoć 
 • Klej na gorąco - Ten rodzaj kleju jest najlepiej stosowany w wilgotnych środowiskach, takich jak chodzić w lodówkach i zamrażarkach powszechnie występujących w restauracjach. Jest odporny na wilgoć i lepiej się klei niż kleje na bazie wody, również stosowane w niektórych produktach na bazie wody. 
 • Kleje kauczukowe - Najlepsze do stosowania w magazynach i innych ciemniejszych środowiskach, etykiety te są często preferowane ze względu na ich wysoką przyczepność. Nie należy ich stosować w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, ponieważ promieniowanie UV może uszkodzić klej i doprowadzić do uszkodzenia etykiety. 
 • Akryl - Idealny do przedmiotów, które muszą być często przenoszone i przenoszone, etykiety te mogą być usuwane i ponownie używane raz po raz, więc dobrze sprawdzają się w sklepach detalicznych i innych miejscach, gdzie przedmioty są stale przenoszone i reorganizowane, oraz na produktach, które mają długi okres trwałości. 

Przednia część etykiety 

Kolejną ważną decyzją, którą należy podjąć przy wyborze właściwej etykiety samoprzylepnej jest materiał wierzchni, czyli przednia część etykiety. Będą się one różnić w zależności od tego, gdzie etykieta zostanie użyta i do czego służy. Na przykład, etykieta na szklanej butelce będzie inna niż na butelce z guzikiem.  

Istnieje wiele różnych materiałów używanych do produkcji etykiet wierzchnich i w zależności od tego, czy etykiety mają być używane na przykład w sytuacjach medycznych czy przemysłowych, wybór materiału wierzchniego będzie różny. Najczęstszymi rodzajami materiału wierzchniego są:  

 • Papier - Umożliwia korzystanie z wielu kluczowych funkcji, w tym z możliwości pisania na etykietach używanych w szkołach, magazynach i innych branżach. Są one również powszechnie stosowane na opakowaniach, w tym szklanych butelkach i słoikach. 
 • Polipropylen - Stosowany do wielu różnych rodzajów zadrukowanych etykiet produktów, polipropylen oferuje szereg zalet, w tym stosunkowo niski koszt i bardzo wysoką jakość nadruku na samych etykietach 
 • Poliester - Poliester jest stosowany przede wszystkim ze względu na swoją wytrzymałość, a jednocześnie posiada inne zalety, takie jak odporność na temperaturę, co prowadzi do jego stosowania w niektórych obszarach produkcji, takich jak zastosowania przemysłowe i środowiska medyczne. 
 • Winyl - Etykiety te, często stosowane w warunkach zewnętrznych, są odporne na warunki atmosferyczne i trudne do noszenia, a także mają większe możliwości nadruku bez blaknięcia w dłuższej perspektywie czasowej. 
 • mrPVC - Bardziej uniwersalne w zastosowaniu niż większość innych materiałów wierzchnich, PCV pozwala na zastosowanie ich w projektach niestandardowych oraz w sytuacjach, w których będą narażone na działanie elementów, z możliwością długiego okresu eksploatacji.  
 • Polietylen - ich główną zaletą jest elastyczność. Używane do produktów takich jak butelki z sosami, przybory toaletowe i inne, które są dostarczane w butelkach z możliwością wyciskania, etykiety te są trwałe i długotrwałe pod ciśnieniem. 

Tylna część etykiety

Mówiąc wprost, wkładka zwalniająca etykietę jest częścią tylną, która jest usuwana, gdy etykieta ma być używana. Są one specjalnie zaprojektowane do łatwego i czystego usuwania, co pozwala na podniesienie etykiety bez pozostawiania śladów rozdarcia lub podkładu na części klejącej.  

W przeciwieństwie do klejów i materiałów wierzchnich, wykładziny mają mniej dostępnych opcji i występują w dwóch głównych grupach. Te grupy i ich zastosowania są:  

 • Papier powlekany - Najczęściej stosowane materiały podkładowe, papier powlekany silikonem, są wykorzystywane do produkcji większości etykiet, ponieważ są one produkowane masowo, co oznacza niższe koszty dla klientów. Wyściółka uwalniająca pozwala również na czyste usunięcie etykiet bez ich rozdarcia. 
 • Tworzywa sztuczne - Używane coraz częściej w świecie, gdzie w produkcji używa się maszyn do nakładania etykiet z dużą prędkością, są one trwalsze jako materiały podkładowe i nie rozrywają się tak łatwo jak papier. 

Same etykiety samoprzylepne mogą wydawać się prostymi produktami, ale ważne jest, aby zrozumieć złożoność wyboru i zastosowania, jakie wiążą się z takimi etykietami. Dzięki wielu różnym materiałom dostępnym w każdym z trzech głównych elementów składających się na etykiety samoprzylepne, znalezienie właściwej etykiety do właściwego zadania jest łatwiejsze niż kiedykolwiek i oznacza, że możesz być pewien, że niezależnie od branży, w której pracujesz, będziesz miał idealną etykietę do każdego zadania. 

O serwisie


Portal poświęcony tematyce strategii marketingowej

Kim jest trener biznesu?
Jak zostać trenerem biznesu?
Jaki wpływ na zespół mają szkolenia biznesowe?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko na naszym portalu

 

Kontakt

kontakt@amw.net.pl

Galeria